برگزاری آیین سپاس سیمون آیوازیان از سوی

  جشنواره ملی عکس شاهنامه با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

 سیمون آیوازیان معمار، موسیقیدان و نوازرنده گیتار، نقاش و عکاس برجسته ایرانی از داوران دومین جشنواره ملی عکس شاهنامه است . او به عنوان پدر گیتار کلاسیک ایران شهرت بسیاری دارد.

سیمون آیوازیان مدرک دکترای خود را در رشته معماری و باستان‌شناسی از دانشگاه سوربون پاریس دریافت کرد و پس از بازگشت مجدداً در دانشگاه تهران به تدریس رشته معماری و در کنار آن، عکاسی و موسیقی پرداخت . وی گیتار را نزد استادان بنام اسپانیایی مانند خوان آلبا ،آلریو دیاز،جولیا بایزنتین و ژان دورینگ آموخت و بین سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۴ بیش از ده کنسرت گیتار به صورت تکنوازی و همنوازی (دوئت) اجرا کرد.

سیمون آیوازیان در بسیاری از جشنواره‌ها و مسابقات نوازندگی گیتار کلاسیک و فلامنکو شرکت داشته و بارها به عنوان سخنران در جشنواره‌ها و همایش‌ها حضور پیدا کرده‌است.از وی در مراسم‌هایی تجلیل به عمل آمده‌است. در سال ۱۳۵۸ کتاب او که ترجمه و تألیفی است از نحوه نگرش به مبانی معماری در غرب و مقایسه ی آن با شرق، از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از هفت کتاب منتخب سال ۸۳ معرفی و به دریافت جایزه و تقدیر نایل گردید.

آیوازیان در سال ۱۳۸۴، چنگ زرین جشنواره فجر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در زمینه موسیقی دریافت کرد. سیمون آوازیان همچنین نمایشگاه های فراوانی در زمینه عکاسی و نقاشی داشته است و داوری چندین جشنواره عکس را بر عهده داشته اند .ایشان همچنین عضو افتخاری انجمن عکاسان میراث فرهنگی هستند . کتاب خلوت و رنگ‌ آب مجموعه آثار سیمون آیوازیان است که توسط کتاب سرای نیک به چاپ رسیده است .

در آیین سپاس سیمون آوازیان داراب دیبا ، هوشنگ مهراردلان، افشین بختیار و گیتی وحیدی سخنرانی خواهند کرد . همچنین مهدی محققی از برجسته ترین نوازندگان گیتار فلامنکو قطعاتی را اجرا خواهند کرد .این مراسم همچنین با پخش مستند آوای رنگ درخشش خشت اثر زاون قوکاسیان همراه خواهد بود .

آیین سپاس سیمون آیوازیان پنجشنبه شانزدهم اسفندماه از ساعت ۱۶:۰۰تا ۱۹:۰۰ به نشانی خیابان استاد نجات اللهی، بوستان ورشو، سالن فردوسی برگزار می شود . شرکت در این مراسم برای تمامی دوستداران آزاد است .

 

گردآورنده: ر. مقدم
منابع:
وب سایت رسمی باشگاه عکاسان جوان
وب سایت رسمی خانه اندیشمندان علوم انسانی
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر مهدی محققی

 

 

©کپی برداری از این مطالب و قرار دادن آن در وب سایت ­ها و وبلاگ­ ها به صورت مقاله یا هر فرمت دیگر بدون ذکر نام گیتاران پیگرد قانونی دارد.