قدم اوّل

مطمئناً اولین قدم برای وارد شدن به هنر و دنیای موسیقی نیاز به شناخت خودمان دارد. نوع کارمان، دیدگاهمان نسبت به زندگی، اهدافمان، روش زندگی ایی که در پیش گرفته ایم و زمانی که هر روز از صبح تا شب طی می کنیم. تصمیم گیری درمورد این مسیر نیازمند آگاهی نسبی از مسایل مذکور است و همچنین نوع فیزیک بدنمان و نیز جنسیت ما نسبت به انتخاب یک سازی حائز اهمیت است.

برخی مواقع خیلی از افراد، ناآگاهانه و بدون در نظر گرفتن این مسائل وارد این فضامی شوند و هزینه زمانی و مالی را برای مدتی خرج می کنند و از دست می دهند و پس از گذشت چند وقت آن را کار می گذارند و یا والدینی که فرزندان خود را با دلایلی چون پُر کردن اوقات کودکان خود (به طور مثلا برای فصل تابستان) یا از روی چشم و هم چشمی دوستان و فامیل و یا چون خود نتوانسته اند این مسیر را طی کنند و یا در زمان کودکی و نوجوانی علاقه به نوعی ساز و یا آوزا داشته اند به این مسیر سوق می دهند، بدون در نظر گرفتن علاقه کودکان یا حتی سازی که شاید کودکان آن را دوست داشته باشند. امروزه فرم های استعداد یابی زیادی در دنیا وجود دارند یا آموزشگاه های موسیقی با کیفیتی که می توانند در انتخاب این مسیر کمک بزرگی را به ما کنند.
در پایانفرم ها، نرم افزاری را بریا شما قرارداده ایم که تا حدودی می تواند این مسیر ار برای شما هموارتر سازد.

انتخاب استاد
یکی از مهم ترین مسایل انتخاب استاد مناسب و مجرب است به خودتان به عنوان یک سرمایه گذار نگاه کنید. از آنجا که شما می توانید زمان و پول زیادی برای علاقه به موسیقی بگذارید، به یک معملّمی که شما را حمایت کند و لذت زمان و پولی که صرف می کنید را به حداکثر برساند نیاز دارید. انسان ها سلیقه و نیازهای متفاوتی دارند، پس منطقی به نظر می رسد که یک معلّم از تمام جهات و دید هنرجو کامل نباشد. برخی از معلّمان تمایلی به انتقاد کردن هنرجو ندارند اما بعضی از آن ها بسیار انتقاد می کنند. ولیکن بیشتر معلّمان بین این دو حالت برخورد می کنند.

توصیه ها
از دوستان و آسنایان و موسیقی دانی که قبول دارید درمورد معلّم موسیقی نظراتشان را بپرسید و اگر دانشگاه ها و دانشکده های شهرتان واحد موسیقی دارند از منشی وابسته به بخش یا ریاست بخش ساز سؤال بپرسید.

مجوزها
همه موسیقی دانانی که نوازندگان با تجربه هستند و مدرک موسیقی دارند، معلّمان خوبی نیستند. امّا به احتمال زیاد به دلیل حضور داشتن در کلاس های آموزشی و همکاری با دیگر نوازندگان، طیف وسیعی از تجربیات را دارند. البته که بسیار مواردی وجود دارد که اساتید بسیار خوب یک ساز یا آواز مدارک تحصیلی مرتبط با کاری که انجام می دهند را ندارند. ولیکن سطح توانیی آن ها در تدریس همه چیز را ثابت خواهد کرد.

انرژی
به حس ششم خودتان اعتماد کنید، این را می شنوی! بهترین معّلم برای شما کسی است که خودش برخورد باشد. بسیاری ازمعلّمان با مدرک و دانشگاه مشابه، وبا عملکرد و سابقه تدریس مشابه، تدریس مشابهف روشه ای مختلفی برای تدریش خواند داشت. بهتر است قبل از این که قراری برای تدریس بگذارید با او دیدا کنید تا متوجّه شوید آیا با خود او ارتباط برقرار می کنید؟ اگر امکانش نبود، حداقل با او تلفنی صحبت کنید.

از خودتان این سؤال ها را بپرسید!

 •  آیا این همان کسی است که من هم در موسیقی و هم در زندگی تحسین می کنم؟
 • آیا می توانم با او راحت صحبت کنم و بدون این که بترسم نظر بدهم؟
 • آیا او در من انگیزه ایجاد می کند؟
 • چه ویژگی هایی برای من مهم هستند و آیا معلّم آن ها را دارد (برای مثال شوخ طبعی، انرژی مثیبت، سخت گیری و …)؟
 • آیا با شیوه و سرعتی که با من ههماهنگ است پیش می رود؟
 • آیا درسی را که تدریس می کند فهمیده است؟! یا فقط تطبیق می دهد، چگونه یاد بگیرم؟
 • آیا مشتاق و علاقه مند درباره تدریس جلسات است؟

سبک
مطمئن شوید که معلّم سبک موسیقی که شما می خواهید را تعلیم می دهد. بسیاری از موسیقی دانان یک سبک را انتخاب می کنند و با فرم (چند سبکی) راحت نیستند. البتّه، استثناهایی وجود دارد، به طور مثلا دو سبک را کار می کند. فقط به تریجه شما بستگی دارد.

رتبه

شما برای چیزی که بدست می آورید پول پرداخت می کنید. بدانید که معلّم خیلی ارزان نه تنها امکان دارد تجریه و اعتبار و اعتبار کمتری دشاته باشد. بلکه ممکن است اصول اخلاقی قبل بحثی را دارار باشد و اعضای انجمن معلّمان موسیقی را هم زیر سؤال ببرند، روی خودتان و شادی هایتان سرمایه گذاری کنید. این به این منظور نیست که معلّمان با هزینه بالاتر بهتر هستند. برخی از آکادمی های موسیقیِ خصوصی هزینه ها را بالاتر از نرخ معمول ببرند، فقط به این دلیل که به دانش آموزان یک مدرک بدهند.

بسیاری از مدرسانی که در این آکادمی ها تدریس می کنند کمتر از ۵۰ درصد یا نهایت ۵۰ درصد از شهریه را دریافت می کنند. شما می توانید شبیه همان معلّم خارج از آکادمی یا با یک معلّم با همان ویژگی ها با نصف قیمت آموزش ببینید. پس در انتخاب آموزشگاه یا آکادمی موسیفی خود دقّت کنید. البتّه، آکادمی های موسیقی معتبر و با اخلاق زیادی در سراسر جهان وجود دارد که خدمات خوبی به هنرجویان و مربّیان می دهد. فقط تکالیف خود را انجام دهید و به چهار عامل دیگر که در بالا اشاره شده توجه کنید.
زمانی را صرف پیدا کردن معلّم ناسب بگذارید، و از حس ششمتان کمک بگیرید ویک زمان عالی را برای خودتان رقم بزنید.

 

مهم ترین عوامل انتخاب در رزومه کاری یک استاد که شامل موارد زیر می باشد:

 • آلبوم موسیقی
 • کتاب (ترجمه، تألیف و گردآوری)
 • تعداد کنسرت های یک استاد
 • مدرک تحصیلی
 • تجربه تدریس ایشان
 • اگر می توانید (در صورت امکان) آلبوم هایی که او ارائه داده است را تهیّه و گوش کنید.
 • اگر کنسرتی در پیش دارد بروید و با او بیشتر آشنا شوید.
 • حتی از استاتید دیگر پرسوجو کنید.
 • در کل چشمتان را بیشتر به دنیایی که قرار است پا به عرصه آن بگذارید باز کنید. کارهای زیادی را در حیطه انتخابی خود ببینید.
 • قبل از انتخاب استاد و در مرحله انتخاب سازی که مد نظر دارید و بین انتخاب آن ها شک دارید، آهنگ های تکنوازی مربوط به هر ساز از قبل از انتخاب استاد و در مرحله انتخاب سازی که مد نظر دارید و بین انتخاب آن ها شک دارید، آهنگ های تکنوازی مربوط به هر ساز را بیشتر دانلود کنید و یا آلبوم های موجود در بازار را تهیّه کنید و گوش کنید. حتّی درمورد انواع آن ساز تحقیق کنید و یا درمورد سبک های موسیقی و ساز انتخابی بیشتر تحقیق کنید.
 • اگر آگاهی شما نسبت به موسیقیف سبک ها و سازها (حداقل مدنظرتان) بیشتر باشد مطمئناض در انتخاب استادتان نیز آگاهانه تر برخورد خواهید کرد.
 • متأسفانه امروزه کلاهبرداران موسیقی نیز زیاد شده اند و از ناآگاهی مردم در زمینه موسیقی سوء استفاده مالی و معنوی می کنند. آگاهی نسبی شما با مسائل گفته شده شما را تا حدودی از این اشخاص مصون خواهد داشت.
 • یک یا دو هفته تحقیق درمرود مسایل گفته شده وقت زیادی برای انتخاب صحیح یک مسیر جیدید نخواهد بود و می تواند شما را در مسیر درستی قرار دهد. چه بسا اشخاصی که با انتخاب ساز و آوزا و یا نا استادها مسیر چند ساله ای را اشتباه می روند و هزینه های مالی، معنوی و جسمی فراوانی را خرج می کنند.

انتخاب ساز مناسب
یکی از عوامل بسیار مهم انتخاب ساز مناسب است که متأسفانه سازهای نامرغوب و غیر اتساندارد با هزینه های پایین و حتی بالایی در ایران وووجود دارد و بسیار خریدو فروش می شوند (آگاهی از مسایل قدم اوّل و انتخاب استاد بسیار در این مورد تأثیر گذار است). یک ساز مناسب و استاندارد باعث پیشرفت شما شود و یک ساز مناسب باعث در جا زدن و حتّی پسرفت شما و چه بسا که بسیاری از مواقع باعث ضررهای فیزیگی به بدن شما می شود.

یک ساز در مساعد ترین حالت ظاهری خود نیز دارای دنیای پیچیده و بزرگی است که یک کارشناس یا استاد خوب موسیقی آن آگاه است و انتخاب آن یک امر کاملاً کارشناسانه است. یک فردگاه استاندارد یا یک استاد کارشناس می تواند ساز مناسب شمار را انتخاب معرفی کند نه یک دوست که اطلاعاتی کم یا خیلی مواقع ناصیحی درمورد یک یک ساز دارد (یا شخصی که هنوز هنرجوی موسیقی است و کارشناس انتخاب یک ساز نیست) اگر به موارد گفته شده درمورد قدم اول و انتخاب استاد دقت کرده باشید مطمئناً ساز خودنیز دچار مشکل نخواهید شد. چون هم اطلاعات بیشتر دارید و هم استاد خوب و با اعتماد را نیز انتخاب کرده اید. پس اگر درمورد انتخاب سازتان با استاد یا کارشناس مجرب خوب مشورت کنید ضرر نخواهید کرد.

 

نویسنده: م. مؤذن
ویراستار: ر. انبارداران

 

©کپی برداری از این مطالب و قرار دادن آن در وب سایت­ ها و وبلاگ ­ها به صورت مقاله یا هر فرمت دیگر بدون ذکر نام گیتاران پیگرد قانونی دارد.